PODRÓŻE KSZTAŁCĄ

2016/10/17Ostatni wieczór wakacji zawsze chcę spędzić i zapamiętać szczególnie, toteż staramy się wymyślać jakąś super atrakcję, która pozwoli wycisnąć z wyjazdu maksa i potem wspominać to przez cały rok.

Tym razem wraz z mężem moim osobistym wjechaliśmy na 49 piętro wieżowca pewnej światowej metropolii. Stanęliśmy przy szklanej balustradzie i sączyliśmy, proszę ja Was, drineczki. Po horyzont widać było światła miasta. Ono po prostu zachwycało swoim rozmiarem, rozmachem, pulsowaniem. W tym widoku było coś niepokojącego (boję się wysokości, więc może to to...) i wzruszającego zarazem. Zastanawialiśmy się co wywołuje w nas większe emocje - to, co właśnie widzimy, szkło, światło, potęga, wysokość, ogrom, myśl ludzka czy może to, co podziwialiśmy jeszcze kilka dni temu – dzikie plaże, soczysta roślinność, szafirowe morze, które obfotograowaliśmy ze wszystkich stron.

Pojawiły nam się dwa wnioski. Pierwszy, już dawno odkryty i oczywisty. Mianowicie, że człowiek czerpie z natury, inspiruje się nią, papuguje. Moda: ciuchy w panterkę, futra, skóry, muzyka: symfonie Mahlera, malarstwo, grafika, rzeźba, architektura, dizajn (Roberto i Ludovica Palomba). Kolory, kształty i nazwy nawiązują do tego, co pierwotne, do tego, co powstało bez ingerencji człowieka.

Wniosek drugi, na który pewnie też już ktoś kiedyś wpadł, ale tamtego wieczoru czuliśmy się jak odkrywcy czegoś jeszcze nie tkniętego – imitacja w drugim kierunku nigdy się nie odbędzie. Natura nigdy nie uzna, że wytwór ludzkich rąk tak ją zainspirował, że na przykład w ramach babiego lata, uplecie chyba taki sam, okrągły dywan jak wypuściła w tym sezonie IKEA. To daje jej przewagę.

Co do pierwszej refleksji, chcę podać przykład ze świata polskiego wzornictwa. To Krafla. Nazwa nawiązuje do natury i oznacza wulkan w Islandii. Firma ma w swoim asortymencie pościel i ceramikę. Wszystkie przedmioty powstały także z inspiracji zjawiskami przyrody. Na przykład ręcznie zdobiona pościel odzwierciedla ślady, jakie prehistoryczne zwierzęta i rośliny pozostawiły na skałach, kamieniach. A takie kreseczki cienkie. Zobaczcie i poczytajcie więcej na ich stronie krafla.eu
A na klahsadom mały skrót
Brak komentarzy :

Prześlij komentarz