JAKA JESTEŚ - ROZWAŻNA CZY ROMANTYCZNA?

2016/01/27Tamten wieczór mnie zmienił.
Siedziałam zrelaksowana pod kocem na kanapie. Z miseczką suszonych owoców czekałam na start filmu. Miało być bezrefleksyjnie, trochę nawet odmóżdżająco, po prostu wesoło. Nie było. Reklama przed czołówką załatwiła mi ten wieczór. Tąpnęła mną, zadziwiła i dała do myślenia...
Entuzjastyczny głos jakiejś pani zachęcał do lektury pewnej gazety. Szczególnie polecano ją matkom nastolatek, bo dzięki niej dowiedzą się o tajnikach makijażu, który ich córki mogą nosić na co dzień do gimnazjum.

Jako nastolatka też nosiłam do szkoły makijaż, ale był to wyraz buntu, podkreślenia indywidualizmu, udawanie dorosłości. A teraz to jest kanon, który aprobują i wspomagają mamy. Pielęgnują, ubarwiają swoje jeszcze niedojrzałe, krzykliwe pawie, wystawiają na wybieg i przyklaskują najmodniejszej palecie kolorystycznej. I tak Panie nieroztropne wychowują i wysyłają w dorosłość Panny nieroztropne.
Ale zaraz, zaraz. Czy na pewno roztropnie jest świadomie rezygnować i sprzeciwiać się wobec tego, co jest "normą"? Jak tu być brzydkim kaczątkiem między kolorowymi i dumnymi pawiami? Co powiem mojej córce – bądź pawiem, bo inaczej nikt Cię nigdy nie zauważy czy bądź kaczką i rozwiń skrzydła we właściwym czasie, pocieszając ją „Paw wyżej gałęzi nie podskoczy, za to ty kiedyś pofruniesz”? No, ale jak ma pofrunąć, skoro od najmłodszych lat mocno stąpa po ziemi i nic jej nie uskrzydla? Ma żyć z umiarem, rozsądnie, świadomie... Czy tak się da? Przecież nastolatki z emocjami i morale ponad swój wiek postrzegane są przez rówieśników jako dziwadła, odstają od stada, są samotne. Nie chcę tego dla mojej córki. Chcę dla niej beztroski, nastoletniej głupoty, szaleństwa.
OK, załóżmy, że podejmuję decyzję za nią – paw. Jako paw razem z innymi pawiami - pannami paraduje, stroi się, ubarwia* i czeka na samca. Tak jak inne panny - koleżanki ze szkoły - niesie swój kaganek. Pozostaje mi tylko mieć nadzieję, że w przeciwieństwie do innych panien, nie zabraknie jej oleju w kaganku i w głowie, kiedy pojawi się oblubieniec.

Zdjęcie tytułowe przedstawia tkaninę dekoracyjną Alicji Gutkowskiej - Wyszogrodzkiej „Panny”. Źródło – wydarzenia.o.pl

*w tej historii zarówno samce jak i samice pawie są kolorowe ;)

I na zakończenie żart muzyczny


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz