DOBRY BIZNES ZACZYNA SIĘ OD DOBREGO LOGO

2015/09/05Piktogramy i pismo obrazkowe – to przemawia do nas dzisiaj. Przemawia na temat wydarzeń, emocji, funkcji. Wolimy oglądać obrazki niż czytać teksty. Z lenistwa? Może i z lenistwa. Ale z tego lenistwa może zrobić się naprawdę kreatywnie… Znaki drogowe, emotikony, znaki graficzne mogą z informatorów stać się prawdziwymi ikonkami designu.

Nie znam firmy, która nie posiada identyfikacji wizualnej. Każdy Zbyszek i Tadek kupując naczepę do transportu trzody chlewnej lub przewożenia złomu wiedział, że aby zaistnieć na rynku trzeba zabawić się w copywriter’a, nadać firmie nazwę i wymyślić logo. Owocem prób najczęściej staje się coś w stylu ZBYSZEX i TADEX pisane Arialem czy innym Mistralem. Co tam kreatywność! Ważne, że biznesy się kręcą. Wspieram zatem i dopinguję.

Na Drugiej Ogólnopolskiej Wystawie Znaków Graficznych obciachów niet. Tam znajdują się mini dziełka sztuki. Wystawę otwierają logotypy sprzed kilkudziesięciu lat, które dziś uchodzą już za ikony (CPN, PKO, Unitra) i jest ich aż 335. Kolejnych 335 projektów to znaki zaprojektowane w latach 2000-2015, wyłonione przez jury spośród 3000 nadesłanych zgłoszeń.

Uwielbiam oglądać logotypy. Zwłaszcza takie, które błyskotliwie wymyślone, tworzą super spójny wizerunek z ideą, stylem i duchem marki. Za najlepsze uważam takie, gdzie forma nie ustępuje treści i odwrotnie. W udanym logo według mnie są to dwa równoważne aspekty. Niedawno w warszawskiej ASP widziałam wystawę znaków graficznych wymyślonych dla kilkudziesięciu miast z różnych części świata. Z tego, co mi wiadomo, żadne z miast nie posługuje się tymi konkretnymi znakami, ale pomysły były wspaniałe.

Za najpiękniejsze uważam głównie minimalistyczne logotypy. Może zorganizuję kiedyś konkurs na zmianę logo klahsadom… Znam wielu grafików tworzących ciekawe identyfikacje wizualne. Wśród nich np. Made in Cosmos (pisałam o nich TU), Negation Studio (ich pomysł na logo zobaczycie TU), Irmina Knapik, Owocni (o nich z kolei przeczytacie TU). Od tych ostatnich zapożyczyłam tytuł dzisiejszego posta. Za ich wiedzą i zgodą, rzecz jasna.


Jak złapiecie dziś Pendolino/lot do Trójmiasta, zdążycie jeszcze zobaczyć Ogólnopolską Wystawę Znaków Graficznych.

owzg.pl
Zdjęcie - materiały prasowe wystawy

http://www.klahsadom.com/2015/07/luksus-jest-ok.html
Follow my blog with Bloglovin

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz