MY/ONI

2015/05/03


Dyplomacja nakazuje nam zachowanie kultury podczas dyskusji, wyrozumiałość dla inności, poszanowanie różnorakich postaw względem jednego tematu itd., itp. Ale jak tu bezemocjonalnie podejść do różnic, które odnaleźć można między nami – Polakami?! Weźmy na przykład takich Górali, Poznaniaków albo Trójmiastczan i Stoliczan (blogi są po to, żeby tworzyć neologizmy). Znajdź 3 różnice. Ależ proszę bardzo – w Gdyni nie smażysz, tylko pieczesz, nie kupisz drożdżówki, tylko sznekę, incipit wyliczanki „Anse kabanse” to „Onse madonse”, a dzieciaki nie krzyczą „Palec pod budkę, bo za minutkę…”, tylko „Palec do budki, bo…”nie wiem co tam jest dalej.

Właśnie. Podziały są takie obecne w naszej codzienności… Jednak ja – hołdowiczka ekumenii i wspólnych mianowników - czuję jedność z Anią Łukawską – dziewczyną z Gdańska właśnie. Obie mamy pasję do dzielenia się pięknem i potrzebę obcowania z dobrym wzornictwem. Ja z tej potrzeby prowadzę bloga i śledzę nowości w obszarze polskiego dizajnu, a Ania otworzyła w Gdańsku sklep-galerię Lumann.

Lumann otworzył swoje podwoje 21 marca 2015, w pierwszy dzień wiosny. Jest to miejsce spotkań, wystaw, wernisaży. Miejsce, które łamie mit, że przedmioty spod ręki ASPowców są jak eksponaty muzealne, pozbawione funkcjonalności i kosztują zyliony. To są piękne rzeczy użytku codziennego, które można zobaczyć i kupić właśnie tam.


Bardzo się ucieszyłam, że tego typu miejsce powstało poza Warszawą. Że ludzie z Pomorza nie muszą już czyhać na targi i wystawy organizowane gdzieś w kraju, żeby móc obejrzeć i nabyć przedmioty polskich projektantów. Mam nadzieję, że życzenie Ani, aby polskie domy wyposażone były w polskie produkty szybko stanie się rzeczywistością.
I teraz mój majowy apel do Rodaków: Więcej takich sklepów, więcej takich miejsc. Wszyscy stańmy się estetami! Niech to będzie nasza wspólna cecha narodowa.Zdjęcia - Kamila Gołębiewska/ viabirdie.com

Follow my blog with Bloglovin

4 komentarze :

  1. najpiękniej! i neologizmy jak najbardziej na miejscu <3

    bardzo miło i ciepło na sercu, że zdjęcia się rozgościły
    w takim ładnym miejscu, doprawionym takimi ładnymi słowami.

    OdpowiedzUsuń
  2. Radość, że się podoba. To ja dzięki.

    OdpowiedzUsuń